Zdraví a Bylinky
Proti nachlazení
Na podzim, o zimě ani nemluvě, je velmi lehké nachladnout. Může za to, jak proměnlivé počasí, tak poté i zvýšené množství lidí kolem nás, kteří místo domácí léčby, svůj zdravotní problém kapénkami šíří dál. Mezi první příznaky patří rýma, teplota a případně také kašel. Je ale nutné proti nachlazení bojovat jen různými pilulkami, kapkami a spreji z lékárny? Naši předkové věřili spíše bylinkám a dnešní farmaceuti je většinou využívají při výrobě svých léčiv také. Tak proč chodit ke kovaříčkovi.
Bylinky již mnoho let patří do života lidí. Často rostou přímo v divoké přírodě, díky čemu jsou i snadno dostupné.
Rozhodně mezi nejpopulárnější bylinky, které se od dávných dob používají proti nachlazení, patří černý bez. Rozehřívá nás, bojuje proti zánětům a horečkám a navíc výrazně ulehčuje odkašlávání. Čili jak každý vidí, při podzimně-zimních problémech je téměř dokonalý. Používají se jak plody, tak i květy tohoto keře. Populárnější a jednodušší je vyrábění domácích léčiv z toho druhého. Můžeme si samozřejmě koupit pytlíčky již nasušené a rozdělené drogy, ale na pořádný čaj, je jeden takový sáček málo. Správný léčivý čajík z bezu by měl být uvařen ze tří lžic bylinky, které zalijeme sklenicí horké vody a necháme vylouhovat. Pro zesílení účinku je možné přidat citron, osladit se dá také, ale pokud možno medem a ne cukrem.
Další velmi známý bojovník s nachlazením je lípa nebo spíše přesněji lipový květ, který obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Podle tradiční medicíny je doporučován hlavně dětem a starším osobám, i když samozřejmě dospělé léčí výborně také. Pomáhá s pocením, působí jako přírodní anestetikum a navíc odstraňuje z našeho těla toxiny. S lipovým čajem je to podobné jako s bezem. Sice si můžeme koupit rovnou připravené sáčky, ale jejich obsah je příliš malý na tu správnou léčivou sílu. I v tomto případě zalijeme tři lžičky drogy sklenicí vroucí vody a necháme je deset minut louhovat. Nejlepší efekt dosáhneme, pokud thé ještě osladíme medem. Po vypití je nejlepší si lehnout do postele a potit, protože nápoj nás velmi rozehřeje.
Mírně exotičtější, ale v našich podmínkách již dlouhou dobu zdomácnělá, je šalvěj. Tento host ze Středomoří, který do české kotliny dorazil přibližně před tisíci lety, má protibakteriální, antiseptické a protizánětlivé účinky. Velmi dobře pomáhá při bolestech v krku a jeho různých zánětech. Pokud nás krček pálí a nebo jsme týrání neustálým kašlem, je dobré vyzkoušet šalvějové kloktadlo. Lžíci sušených listů zalijeme sklenicí vroucí vody, přikryjeme, odložíme na patnáct minut, přecedíme a necháme trochu vychladnout – nekloktáme horké, ale teplé. Používáme několikrát denně.
Dalším hostem z jihu je lékořice. Její kořen je výtečným bojovníkem proti nachlazení, protože pomáhá vykašlávat, má protizánětlivé, antivirové a antibakteriální účinky. Ačkoliv s podzimními problémy pomáhá velmi dobře, není tak populární jako jiné byliny. Hlavně protože má natolik výraznou vůni a chuť, která mnoha lidem není sympatická. Navíc by se lékořici měly vyhýbat těhotné a kojící ženy. Proti nachlazení si s kořene můžeme udělat velmi silný a kvalitní lékořicový odvar. Tři lžičky nastrouhané na jemno drogy zalijeme dvěma sklenicemi vody a vaříme přikryté přibližně tři minuty. Sundáme z ohně a odložíme na půl hodiny. Léčivo pijeme samozřejmě přecezené.
A poslední, pátou, bylinkou, které můžeme při nachlazeních věnovat pozornost je topolovka či proskurník růžový. Tradičně se používá černé květy, které nám pomáhají při odkašlávání. Podává se při zánětech horních cest dýchacích, velmi silném kašli a občas také i v situaci, když znenadání ztratíme hlas. Jedna lžíce květů se zalije půl druhou sklenicí vroucí vody, vše přikryjeme a odložíme na půl hodiny. Po uplynutí této doby směs zamícháme, povaříme tři minuty, odložíme na čtvrt hodiny a přecedíme. Lék podáváme třikrát denně po půl sklence. Může být využíván také jako kloktadlo.
Suchý kašel
Suchý kašel může být i znamením nějakého závažnějšího onemocnění. Ale ve většině případů se objevuje u různých klasických nachlazeních a relativně nepříliš závažných onemocněních horních cest dýchacích. Proto existuje i více různých přírodních čili i přirozených způsobů, jak zjemňovat kašlání, aby se člověk vyhnul pocitu “trhaných plic” a prospěl svému zdraví a nebo dokonce tento neduh po domácku vyléčil.
Suchý kašel bývá někdy příznakem zánětu sliznice horních i dolních cest dýchacích. Občas se stává, že po čase se kašlání změní ze suchého na mokré. První den převážně není vůbec nutno panikařit. Je dobré začít s domácí léčbou a pokud možno i klidovým režimem a prostě čekat. Buď se situace zmírní a nebo je přeci jen lepší přibližně po třech dnech navštívit odborníka. Nedá se totiž vyloučit nějaká závažnější infekce a nebo také prostě začátky astmatu, který bez dohledu a péče lékaře spíše sami vyléčit nedokážeme.
Pravděpodobně to automaticky napoví i logika, naše dýchací cesty v případě tohoto typu kašle budou prostě potřebovat něco co potáhne drážděné sliznice ochrannou vrstvou a tím také zmírní jak samotný kašel tak i nutkání ke kašlání (pozor různé cucací bonbóny a pilulky sice krátkodobě uleví, ale dlouhodobě spíše vás budou ještě více dráždit, tudíž na suchý kašel nejsou moc vhodné).
Pomoci může například bylinkový nálev, který využívá moudrost pradávných seveřanů kombinovanou se znalostmi Středomoří. Lžičku islandského lišejníku promícháme se lžičkou levandule, bylinky zalijeme vroucí vodou a necháme deset minut louhovat. Nálev užíváme dvakrát denně – je možné ho učinit chutnější a také mu přidat i něco ze síly našich luhů a hájů tím, že ho podáváme smíchaný s troškou přírodního malinového sirupu.
Další užitečné domácí léčivo na suchý kašel je kloktadlo. To můžeme vytvořit z proskurníku lékařského neboli ze slézové růže. Lžičku nadrceného sušeného kořene této byliny zalijeme sklenicí teplé vody a necháme louhovat tři čtvrtě hodiny. Poté přecezenou tekutinu kloktáme třikrát denně tři minuty.
Můžeme také inhalovat léčivé výpary jitrocele kopinatého. Hrst této byliny zalijeme vroucí vodou a necháme chvíli louhovat. Poté s přikrytou hlavou inhalujeme přibližně pět minut a tuto proceduru vykonáváme dvakrát denně až do uzdravení. Pokud souběžně se suchým kašlem se objevuje i rýma, tak je dobré přidat k jitroceli také vrchovatou polévkovou lžíci majoránky.
Další bylinky, které v případě suchého kašlání mohou pomoci jsou šalvěj a heřmánek na kloktání a nebo osvědčený čaj z lipového květu. Při inhalaci můžete také vyzkoušet sílu několika kapek tea tree a nebo jako vždy vám může asistovat při léčení stará dobrá (a dětmi většinou nenáviděná) nasekaná cibule na kašel - je možné ji mít jak s medem tak i s cukrem.
Dobré na léčení
Domácí léčení
Velmi úspěšný pomocník v boji s rýmou může být křen. Samozřejmě ideální je čerstvý, ale i když obchody jsou dobře zásobené, ne vždy je tato zelenina k disposici. Navíc mimo sezónu je její léčivá síla o něco slabší, tam je více méně jedno jestli použijeme čerstvý nebo naložený. V případě nákupu naloženého si hlídáme obsah křenu. Rozhodně směsi, které mají více jablka než pálivého kořene moc vhodné nejsou. Křen nastrouháme nebo naložíme do nějaké misky, nakloníme nad ní hlavu, přikryjeme ručníkem a inhalujeme. Je dobré během rýmy zavést konzumaci křene jako nedílnou část každého našeho chodu – stačí tak dvě tři lžičky.
Dalším ověřeným způsobem na rýmu je využití česneku. Určitě neuškodí, když si ho budeme přidávat do jídel. Ale na rýmu se používá trošku jinak. Milovníci velmi silných zážitků si rozetřou stroužek a natírají vnitřek nosu nebo si ho podélně rozčtvrtí a dají na chvilku do nosních dírek. Ale takový radikalismus je zbytečný a opravdu hodně nepříjemný. Pokud nám nevadí jeho vůně, tak bychom měli spíše vyzkoušet něco méně drastického. Rozetřeme či rozkrájíme pár česneků a ty si položíme na noční stolek co nejblíže hlavy. Jeho silné a léčivé aroma nám v noci pomůže a díky němu budeme rozhodně lépe dýchat.
Pokud nejsme oslabeni horečkou, užitečná může být i koupel (ta je dobrá i jako prevence, když přijdeme prochladnutí z nějaké procházky). Jen je dobré do horké vany přikápnout deset až dvacet kapek nějakých výrazných silicí, ideální je nyní velmi oblíbený tea tree olejíček získávaný z kajeputu střídavolistého. Pokud nemáme vanu a jen sprchový kout, vymočme alespoň pořádně nohy v horké vodě smíchané se solí. Po tepelné kůře si dejme na nohy tlusté ponožky a hurá do postele (případně, pokud je ještě den a nechce se nám být v pelíšku, můžeme si sednout například na gauč a přikrýt se až po uši teplou dekou). Pokud už jdeme spát, hlídejme si, aby vzduch v ložnici nebyl přesušený.
V situaci, kdy máme doma dobrou zásobu různých bylinek, můžeme je využít na rýmu podobně jako křen čili inhalovat. Velmi dobrá je levandule a heřmánek, výše doporučený tea tree olejíček se také hodí jako doplněk. Do misky z horkou vodou vhodíme hrst čerstvých bylinek nebo lžíci sušených, nakapeme deset kapek oleje, nakloníme se nad ni, hlavu přikryjeme ručníkem a pokud možno čtvrt hodiny inhalujeme.
Při léčbě ale nesmíme zapomínat, že všechny uvedené způsoby na rýmu spíše zmírňují její průběh a pomáhají nám přežít nejhorší dny (se stejným účinkem jako různé velmi drahé kapky od lékárníka).
Rýma, podobně jako chřipka prostě musí odeznít a zabírá strašně dlouhý týden. A nebo při léčbě jen krátkých sedm dní.
Zázvor - všelék



- Do dvou let není vhodné zázvor užívat!Denně by dospělý člověk neměl přijmout více než 4 gramy čerstvého zázvoru!