Nejprudší jedy naší planety
Klobásový jed
Této přírodní látce produkované bakterií se říká také botuloxin (z latinského botulus = klobása) a podle vědců by stačilo 10g a terorista by byl schopen otrávit půl milionu lidí.100 g ideálně rozdávkovaných by spolehlivě stačilo k vyhubení celého lidstva. Botulotoxin se používá také v kosmetice, především na vyhlazování vrásek, a v lékařství, velmi dobře se uplatňuje při léčbě pocení.
Čtyřhranka smrtelná
Tento žahavec, kterému se říká také mořská vosa, je jedním z nejjedovatějších tvorů naší planety a žije v Tichém oceánu na pobřeží Austrálie. Jedná se o medúzu, která má horní část zvonu velkou do 25 cm, a proto je velice snadné jí ve vodě přehlédnout. Z jejího těla ale sahají až 3 metry dlouhá tenká lepkavá chapadla vybavená množstvím žahavých buněk. Při kontaktu těchto žahavých buněk s lidskou kůži následuje silná palčivá bolest doprovázená otokem a ve velkém množství případů i šokem, což často vede k utonutí plavce.
Fugu
Při napadení zvětšují svůj objem a dravec, který se nenechá odstrašit, zahyne na otravu tetrodotoxinem, obsaženým hlavně v játrech, pohlavních orgánech a kůži. Vysoká jedovatost ryby neodrazuje japonské labužníky, kteří oceňují zvláštní chuť způsobenou minimálním množstvím jedu v pokrmu. Připravovat tuto rybu mohou pouze licensovaní kuchaři, takže pokrmy podávané v restauracích jsou bezpečné. Každoročně nicméně zahyne několik lidí na otravu z neodborně připravené ryby, nebo podcenění množství jedu ve vysoce jedovatých orgánech. Tetrodotoxin působí postupné ochrnutí svalstva. Oběť otravy se udusí při plném vědomí. Není doposud znám protijed.
Ricin
Je 7. září 1978 a bulharský novinář a disident Markov míří do zaměstnání, po cestě jej neznámý muž nechtěně bodne deštníkem do nohy a omluví se. Až o tři týdny později Markov zjistí, že deštník byl napuštěn ricinem a umírá v bolestech.
Ricin je bílkovinný toxin, fungující jako tzv. buněčný jed. Prochází skrze buněčné membrány, inhibuje produkci některých základních bílkovin a v důsledku způsobí odumírání buněk. Získává se ze semen skočce obecného (Ricinus communis). Od jeho dřívějšího používání při výzkumu rakoviny se pro extrémní jedovatost, zejména při vdechnutí, upustilo. Smrtelná dávka je cca 500 mg. Antitoxin dosud není k dispozici, neexistuje prevence. Otrava se projevuje nejprve mírně a symptomy se podobají chřipce. Později se objeví bolesti hlavy, pálení v ústech, zvracení, průjem, střevní kolika a vnitřní krvácení. Smrt nastává těžkým poškozením jater, ledvin a sleziny.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ricin
Amanitin
Tato látka patří mezi nejsilnější jedy, se kterými se u hub především v muchomůrky zelené můžeme setkat. Spousty houbařů si díky ní zajistili jen 50% šanci na přežití. Toxiny se rychle absorbují z trávicího traktu, první příznaky se však projeví až po poškození většího počtu hepatocytů, tj. 8 - 48 hodin po konzumaci. V první fázi má postižený celkové potíže (malátnost, nevolnost, závratě, bolest hlavy, mrazení), poté se dostavuje nevolnost, bolesti žaludku, prudké zvracení a silné průjmy, což vede k dehydrataci, demineralizaci až oběhovému selhání (příčina úmrtí především u dětí).
Strychnin
Strychnin je velice oblíbený doping pro sportovce, mnohým se však stal osudným. Jde o alkaloid, který v sobě obsahuje semena rostliny lučiby dávivé. Největší problém je v dávkování, pokud si totiž vezmete více jak 200mg, je vaše smrt téměř jistá.
Arzenik
Lidé odnepaměti používali jedy. Třeba arzeniku se kdysi říkalo „prášek dědiců“. Jistá Locusta si ve starověkém Římě otevřela travičskou školu. Lenin zase v roce 1920 zřídil organizaci na výrobu jedů pro politické vraždy.
Arzenik, lidově řečený otrušík, kterému se za vlády Ludvíka XIV říkalo dokonce dědičný, protože by velice populární při sporech o dědictví. Příznaky akutní otravy jsou bolest břicha, nucení ke zvracení a třes. Při požití menší dávky nebo při vleklé otravě nastupují příznaky apatie, zvracení, průjem, později dehydratace, selhání ledvin. Pokud postižená osoba přežije toto období, dochází k trvalému poškození jater a nervového systému.
Rulík zlomocný
Rulík zlomocný je statná, až 180 cm vysoká vytrvalá bylina. Odhaduje se, že otravy rulíkem zlomocným tvoří zhruba polovinu všech vážných otrav rostlinného původu na území České republiky. Člověk se může otrávit jednak přímou konzumací plodů nebo přes kozí mléko či kozí maso, pokud koza tuto rostlinu sežere. Smrtelnou dávkou jsou u malého dítěte už 3 bobule, u dospělého asi 10